XMCM vs XMME: srovnání v korunách
Poplatky, výnos přepočtený do korun a riziko obou fondů vedle sebe. Data k 30. října 2026.
XMCM
MSCI Emerging Markets
- Poplatek
- 0,18 %
- 3 roky v Kč
- +69,6 %
- Firem
- —
- Velikost
- 195 mil. €
XMME
MSCI Emerging Markets
- Poplatek
- 0,18 %
- 5 let v Kč
- +37,5 %
- Firem
- 1 163
- Velikost
- 11,7 mld. €
Výnos po jednotlivých letech
Rozdíly v kostce
Stejný index, liší se výplatou dividend: XMCM je distribuční, XMME akumulační. Před daní vydělávají prakticky stejně; rozdíl je v tom, jestli dividendy chodí na účet (a v Česku je daníte), nebo se reinvestují. Akumulační, nebo distribuční?
Poplatek (TER)
Stejný
oba 0,18 % ročně
Výnos 3 roky v Kč
Vyšší měl XMME
+70,9 % vs +69,6 %
Velikost fondu
Větší je XMME
11,7 mld. € vs 195 mil. €
Všechny parametry
Zelená = nižší poplatek, vyšší výnos nebo menší kolísání v řádku. Výnosy v měně zvolené u grafu.
| Parametr | XMCM | XMME |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,18 % | 0,18 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 195 mil. € | 11,7 mld. € |
| Počet pozic ve fonduVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | — | 1 163 |
| Sledovaný index | MSCI Emerging Markets | MSCI Emerging Markets |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | +16,0 % | +16,8 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +69,6 % | +70,9 % |
| Výnos 5 let (Kč) | — | +37,5 % |
| Dividendový výnosKolik fond za rok vyplatil na dividendách vůči své ceně. Akumulační fondy dividendy nevyplácejí – reinvestují je uvnitř fondu. | 1,82 % | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 22,4 % | 22,1 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | −13,1 % | −13,2 % |
| Výplata dividend | Vyplácí | Reinvestuje |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 3 roky | 9 let |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Swap | Fyzická |
| DomicilSídlo fondu. Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Lucembursko | Irsko |
| Měna fondu | USD | USD |
| ISIN | LU2675291913 | IE00BTJRMP35 |
| Parametr | XMCM | XMME |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER) Vysvětlení | 0,18 % | 0,18 % |
| Velikost fondu Vysvětlení | 195 mil. € | 11,7 mld. € |
| Počet pozic ve fondu Vysvětlení | — | 1 163 |
| Sledovaný index | MSCI Emerging Markets | MSCI Emerging Markets |
| Výnos 1 rok (Kč) Vysvětlení | +16,0 % | +16,8 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +69,6 % | +70,9 % |
| Výnos 5 let (Kč) | — | +37,5 % |
| Dividendový výnos Vysvětlení | 1,82 % | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR) Vysvětlení | 22,4 % | 22,1 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR) Vysvětlení | −13,1 % | −13,2 % |
| Výplata dividend | Vyplácí | Reinvestuje |
| Stáří fondu Vysvětlení | 3 roky | 9 let |
| Způsob replikace Vysvětlení | Swap | Fyzická |
| Domicil Vysvětlení | Lucembursko | Irsko |
| Měna fondu | USD | USD |
| ISIN | LU2675291913 | IE00BTJRMP35 |
Daně: u obou fondů platí stejná česká pravidla (osvobození po 3 letech držení nebo do 100 000 Kč prodejů za rok). Výnosy v Kč už obsahují pohyb kurzu koruny.
Časté dotazy
Sledují XMCM a XMME stejný index?
Ano, oba sledují MSCI Emerging Markets. Liší se pak poplatkem, velikostí fondu, typem výplaty (akumulační vs distribuční) a domicilem.
Který fond je větší?
Větší je XMME se spravovaným majetkem 11,7 mld. € (druhý 195 mil. €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z XMCM nebo XMME v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Další srovnání fondů
- VWCE vs CSPXCelý svět, nebo jen USA?
- VWCE vs IWDACelý svět, nebo jen vyspělé trhy?
- IWDA vs CSPXVyspělé trhy, nebo jen USA?
- SWRD vs IWDADva fondy na MSCI World – SPDR, nebo iShares?
- CSPX vs VUAADva S&P 500 fondy – iShares, nebo Vanguard?
- VUSA vs VUAAVanguard S&P 500 – vyplácí, nebo reinvestuje?
- CSPX vs SPY5S&P 500 – iShares, nebo SPDR (vyplácí)?
- VWCE vs VWRLCelý svět – reinvestuje, nebo vyplácí?
Data fondů: justETF · kurzy ČNB · data k 30. října 2026. Metodika
Obsah na této stránce má pouze vzdělávací a informativní charakter a nepředstavuje investiční doporučení ani nabídku k nákupu či prodeji cenných papírů. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů a hodnota investice může kolísat. Před investováním zvažte své cíle a rizikový profil, případně se poraďte s licencovaným poradcem.