ETLQ vs LGGM: srovnání v korunách
Poplatky, výnos přepočtený do korun a riziko obou fondů vedle sebe. Data k 30. října 2026.
ETLQ
Solactive Core Developed Markets Large & Mid Cap
- Poplatek
- 0,10 %
- 5 let v Kč
- +64,6 %
- Firem
- 1 363
- Velikost
- 2,0 mld. €
LGGM
FTSE Emerging All Cap ex CW ex TC ex REITS Dividend Growth with Quality
- Poplatek
- 0,45 %
- 5 let v Kč
- +57,7 %
- Firem
- 570
- Velikost
- 65 mil. €
Výnos po jednotlivých letech
Rozdíly v kostce
Každý fond sleduje jiný index – to je hlavní zdroj rozdílu ve výnosu i riziku.
Poplatek (TER)
Nižší má ETLQ
0,10 % vs 0,45 % ročně
Výnos 3 roky v Kč
Vyšší měl ETLQ
+73,6 % vs +59,4 %
Velikost fondu
Větší je ETLQ
2,0 mld. € vs 65 mil. €
Počet firem
Víc drží ETLQ
1 363 vs 570
Do čeho fondy investují
- Spojené státy 69,8 %
- Japonsko 6,5 %
- Velká Británie 3,7 %
- Kanada 3,3 %
- Ostatní 16,8 %
- Tchaj-wan 25,7 %
- Čína 25,4 %
- Brazílie 7,1 %
- Indie 5,0 %
- Ostatní 36,9 %
Všechny parametry
Zelená = nižší poplatek, vyšší výnos nebo menší kolísání v řádku. Výnosy v měně zvolené u grafu.
| Parametr | ETLQ | LGGM |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,10 % | 0,45 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 2,0 mld. € | 65 mil. € |
| Počet pozic ve fonduVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | 1 363 | 570 |
| Sledovaný index | Solactive Core Developed Markets Large & Mid Cap | FTSE Emerging All Cap ex CW ex TC ex REITS Dividend Growth with Quality |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | +16,0 % | +15,7 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +73,6 % | +59,4 % |
| Výnos 5 let (Kč) | +64,6 % | +57,7 % |
| Dividendový výnosKolik fond za rok vyplatil na dividendách vůči své ceně. Akumulační fondy dividendy nevyplácejí – reinvestují je uvnitř fondu. | — (reinvestuje) | 3,38 % |
| Kolísavost 1 rok (v EUR)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 10,8 % | 11,4 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | −6,6 % | −6,4 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Vyplácí |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 7 let | 5 let |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Fyzická | Fyzická |
| DomicilSídlo fondu. Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Irsko | Irsko |
| Měna fondu | USD | USD |
| ISIN | IE00BFXR5S54 | IE00BMYDMC42 |
| Parametr | ETLQ | LGGM |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER) Vysvětlení | 0,10 % | 0,45 % |
| Velikost fondu Vysvětlení | 2,0 mld. € | 65 mil. € |
| Počet pozic ve fondu Vysvětlení | 1 363 | 570 |
| Sledovaný index | Solactive Core Developed Markets Large & Mid Cap | FTSE Emerging All Cap ex CW ex TC ex REITS Dividend Growth with Quality |
| Výnos 1 rok (Kč) Vysvětlení | +16,0 % | +15,7 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +73,6 % | +59,4 % |
| Výnos 5 let (Kč) | +64,6 % | +57,7 % |
| Dividendový výnos Vysvětlení | — (reinvestuje) | 3,38 % |
| Kolísavost 1 rok (v EUR) Vysvětlení | 10,8 % | 11,4 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR) Vysvětlení | −6,6 % | −6,4 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Vyplácí |
| Stáří fondu Vysvětlení | 7 let | 5 let |
| Způsob replikace Vysvětlení | Fyzická | Fyzická |
| Domicil Vysvětlení | Irsko | Irsko |
| Měna fondu | USD | USD |
| ISIN | IE00BFXR5S54 | IE00BMYDMC42 |
Daně: u obou fondů platí stejná česká pravidla (osvobození po 3 letech držení nebo do 100 000 Kč prodejů za rok). Výnosy v Kč už obsahují pohyb kurzu koruny.
Časté dotazy
Který má nižší poplatek, ETLQ, nebo LGGM?
Nižší roční poplatek (TER) má ETLQ – 0,10 %. Druhý fond má 0,45 %. U dlouhodobého držení se rozdíl v TER promítá do výnosu, ale bývá menší než rozdíl daný odlišnou skladbou fondů.
Jaký je hlavní rozdíl mezi ETLQ a LGGM?
ETLQ sleduje index Solactive Core Developed Markets Large & Mid Cap, zatímco LGGM index FTSE Emerging All Cap ex CW ex TC ex REITS Dividend Growth with Quality. To je hlavní zdroj rozdílu ve výnosu i riziku – jiná expozice na regiony a firmy.
Který fond je větší?
Větší je ETLQ se spravovaným majetkem 2,0 mld. € (druhý 65 mil. €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z ETLQ nebo LGGM v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Další srovnání fondů
- VWCE vs CSPXCelý svět, nebo jen USA?
- VWCE vs IWDACelý svět, nebo jen vyspělé trhy?
- IWDA vs CSPXVyspělé trhy, nebo jen USA?
- SWRD vs IWDADva fondy na MSCI World – SPDR, nebo iShares?
- CSPX vs VUAADva S&P 500 fondy – iShares, nebo Vanguard?
- VUSA vs VUAAVanguard S&P 500 – vyplácí, nebo reinvestuje?
- CSPX vs SPY5S&P 500 – iShares, nebo SPDR (vyplácí)?
- VWCE vs VWRLCelý svět – reinvestuje, nebo vyplácí?
Data fondů: justETF · kurzy ČNB · data k 30. října 2026. Metodika
Obsah na této stránce má pouze vzdělávací a informativní charakter a nepředstavuje investiční doporučení ani nabídku k nákupu či prodeji cenných papírů. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů a hodnota investice může kolísat. Před investováním zvažte své cíle a rizikový profil, případně se poraďte s licencovaným poradcem.
