ESAN vs EUNL: srovnání v korunách
Poplatky, výnos přepočtený do korun a riziko obou fondů vedle sebe. Data k 30. října 2026.
ESAN
MSCI World
- Poplatek
- 0,05 %
- 3 roky v Kč
- —
- Firem
- 1 247
- Velikost
- 202 mil. €
EUNL
MSCI World
- Poplatek
- 0,20 %
- 5 let v Kč
- +63,2 %
- Firem
- 1 249
- Velikost
- 131,3 mld. €
Výnos po jednotlivých letech
Rozdíly v kostce
Oba sledují MSCI World – liší se hlavně poplatkem a velikostí.
Poplatek (TER)
Nižší má ESAN
0,05 % vs 0,20 % ročně
Velikost fondu
Větší je EUNL
131,3 mld. € vs 202 mil. €
Počet firem
Víc drží EUNL
1 249 vs 1 247
Všechny parametry
Zelená = nižší poplatek, vyšší výnos nebo menší kolísání v řádku. Výnosy v měně zvolené u grafu.
| Parametr | ESAN | EUNL |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,05 % | 0,20 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 202 mil. € | 131,3 mld. € |
| Počet pozic ve fonduVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | 1 247 | 1 249 |
| Sledovaný index | MSCI World | MSCI World |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | — | +16,1 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | — | +73,0 % |
| Výnos 5 let (Kč) | — | +63,2 % |
| Dividendový výnosKolik fond za rok vyplatil na dividendách vůči své ceně. Akumulační fondy dividendy nevyplácejí – reinvestují je uvnitř fondu. | — (reinvestuje) | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 10,8 % | 10,7 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | −6,5 % | −6,5 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Reinvestuje |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 1 rok | 17 let |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Fyzická | Fyzická |
| DomicilSídlo fondu. Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Irsko | Irsko |
| Měna fondu | EUR | USD |
| ISIN | IE000A0GH076 | IE00B4L5Y983 |
| Parametr | ESAN | EUNL |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER) Vysvětlení | 0,05 % | 0,20 % |
| Velikost fondu Vysvětlení | 202 mil. € | 131,3 mld. € |
| Počet pozic ve fondu Vysvětlení | 1 247 | 1 249 |
| Sledovaný index | MSCI World | MSCI World |
| Výnos 1 rok (Kč) Vysvětlení | — | +16,1 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | — | +73,0 % |
| Výnos 5 let (Kč) | — | +63,2 % |
| Dividendový výnos Vysvětlení | — (reinvestuje) | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR) Vysvětlení | 10,8 % | 10,7 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR) Vysvětlení | −6,5 % | −6,5 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Reinvestuje |
| Stáří fondu Vysvětlení | 1 rok | 17 let |
| Způsob replikace Vysvětlení | Fyzická | Fyzická |
| Domicil Vysvětlení | Irsko | Irsko |
| Měna fondu | EUR | USD |
| ISIN | IE000A0GH076 | IE00B4L5Y983 |
Daně: u obou fondů platí stejná česká pravidla (osvobození po 3 letech držení nebo do 100 000 Kč prodejů za rok). Výnosy v Kč už obsahují pohyb kurzu koruny.
Časté dotazy
Který má nižší poplatek, ESAN, nebo EUNL?
Nižší roční poplatek (TER) má ESAN – 0,05 %. Druhý fond má 0,20 %. U dlouhodobého držení se rozdíl v TER promítá do výnosu, ale bývá menší než rozdíl daný odlišnou skladbou fondů.
Sledují ESAN a EUNL stejný index?
Ano, oba sledují MSCI World. Liší se pak poplatkem, velikostí fondu, typem výplaty (akumulační vs distribuční) a domicilem.
Který fond je větší?
Větší je EUNL se spravovaným majetkem 131,3 mld. € (druhý 202 mil. €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z ESAN nebo EUNL v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Další srovnání fondů
- VWCE vs CSPXCelý svět, nebo jen USA?
- VWCE vs IWDACelý svět, nebo jen vyspělé trhy?
- IWDA vs CSPXVyspělé trhy, nebo jen USA?
- SWRD vs IWDADva fondy na MSCI World – SPDR, nebo iShares?
- CSPX vs VUAADva S&P 500 fondy – iShares, nebo Vanguard?
- VUSA vs VUAAVanguard S&P 500 – vyplácí, nebo reinvestuje?
- CSPX vs SPY5S&P 500 – iShares, nebo SPDR (vyplácí)?
- VWCE vs VWRLCelý svět – reinvestuje, nebo vyplácí?
Data fondů: justETF · kurzy ČNB · data k 30. října 2026. Metodika
Obsah na této stránce má pouze vzdělávací a informativní charakter a nepředstavuje investiční doporučení ani nabídku k nákupu či prodeji cenných papírů. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů a hodnota investice může kolísat. Před investováním zvažte své cíle a rizikový profil, případně se poraďte s licencovaným poradcem.
