EDEX vs EUNK: srovnání v korunách
Poplatky, výnos přepočtený do korun a riziko obou fondů vedle sebe. Data k 30. října 2026.
EDEX
MSCI Europe
- Poplatek
- 0,06 %
- 3 roky v Kč
- —
- Firem
- 383
- Velikost
- 127 mil. €
EUNK
MSCI Europe
- Poplatek
- 0,12 %
- 5 let v Kč
- +50,4 %
- Firem
- 386
- Velikost
- 16,1 mld. €
Výnos po jednotlivých letech
Rozdíly v kostce
Oba sledují MSCI Europe – liší se hlavně poplatkem a velikostí.
Poplatek (TER)
Nižší má EDEX
0,06 % vs 0,12 % ročně
Velikost fondu
Větší je EUNK
16,1 mld. € vs 127 mil. €
Počet firem
Víc drží EUNK
386 vs 383
Všechny parametry
Zelená = nižší poplatek, vyšší výnos nebo menší kolísání v řádku. Výnosy v měně zvolené u grafu.
| Parametr | EDEX | EUNK |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,06 % | 0,12 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 127 mil. € | 16,1 mld. € |
| Počet pozic ve fonduVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | 383 | 386 |
| Sledovaný index | MSCI Europe | MSCI Europe |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | +15,6 % | +15,6 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | — | +61,0 % |
| Výnos 5 let (Kč) | — | +50,4 % |
| Dividendový výnosKolik fond za rok vyplatil na dividendách vůči své ceně. Akumulační fondy dividendy nevyplácejí – reinvestují je uvnitř fondu. | — (reinvestuje) | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 12,4 % | 12,3 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | −9,4 % | −9,4 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Reinvestuje |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 1 rok | 17 let |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Fyzická | Fyzická |
| DomicilSídlo fondu. Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Lucembursko | Irsko |
| Měna fondu | EUR | EUR |
| ISIN | LU3086268573 | IE00B4K48X80 |
| Parametr | EDEX | EUNK |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER) Vysvětlení | 0,06 % | 0,12 % |
| Velikost fondu Vysvětlení | 127 mil. € | 16,1 mld. € |
| Počet pozic ve fondu Vysvětlení | 383 | 386 |
| Sledovaný index | MSCI Europe | MSCI Europe |
| Výnos 1 rok (Kč) Vysvětlení | +15,6 % | +15,6 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | — | +61,0 % |
| Výnos 5 let (Kč) | — | +50,4 % |
| Dividendový výnos Vysvětlení | — (reinvestuje) | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR) Vysvětlení | 12,4 % | 12,3 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR) Vysvětlení | −9,4 % | −9,4 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Reinvestuje |
| Stáří fondu Vysvětlení | 1 rok | 17 let |
| Způsob replikace Vysvětlení | Fyzická | Fyzická |
| Domicil Vysvětlení | Lucembursko | Irsko |
| Měna fondu | EUR | EUR |
| ISIN | LU3086268573 | IE00B4K48X80 |
Daně: u obou fondů platí stejná česká pravidla (osvobození po 3 letech držení nebo do 100 000 Kč prodejů za rok). Výnosy v Kč už obsahují pohyb kurzu koruny.
Časté dotazy
Který má nižší poplatek, EDEX, nebo EUNK?
Nižší roční poplatek (TER) má EDEX – 0,06 %. Druhý fond má 0,12 %. U dlouhodobého držení se rozdíl v TER promítá do výnosu, ale bývá menší než rozdíl daný odlišnou skladbou fondů.
Sledují EDEX a EUNK stejný index?
Ano, oba sledují MSCI Europe. Liší se pak poplatkem, velikostí fondu, typem výplaty (akumulační vs distribuční) a domicilem.
Který fond je větší?
Větší je EUNK se spravovaným majetkem 16,1 mld. € (druhý 127 mil. €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z EDEX nebo EUNK v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Další srovnání fondů
- VWCE vs CSPXCelý svět, nebo jen USA?
- VWCE vs IWDACelý svět, nebo jen vyspělé trhy?
- IWDA vs CSPXVyspělé trhy, nebo jen USA?
- SWRD vs IWDADva fondy na MSCI World – SPDR, nebo iShares?
- CSPX vs VUAADva S&P 500 fondy – iShares, nebo Vanguard?
- VUSA vs VUAAVanguard S&P 500 – vyplácí, nebo reinvestuje?
- CSPX vs SPY5S&P 500 – iShares, nebo SPDR (vyplácí)?
- VWCE vs VWRLCelý svět – reinvestuje, nebo vyplácí?
Data fondů: justETF · kurzy ČNB · data k 30. října 2026. Metodika
Obsah na této stránce má pouze vzdělávací a informativní charakter a nepředstavuje investiční doporučení ani nabídku k nákupu či prodeji cenných papírů. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů a hodnota investice může kolísat. Před investováním zvažte své cíle a rizikový profil, případně se poraďte s licencovaným poradcem.
