6AQQ vs SXRV: srovnání v korunách
Poplatky, výnos přepočtený do korun a riziko obou fondů vedle sebe. Data k 29. října 2026.
6AQQ
Nasdaq 100
- Poplatek
- 0,23 %
- 5 let v Kč
- +86,9 %
- Firem
- —
- Velikost
- 1,8 mld. €
SXRV
Nasdaq 100
- Poplatek
- 0,30 %
- 5 let v Kč
- +86,7 %
- Firem
- 103
- Velikost
- 26,4 mld. €
Výnos po jednotlivých letech
Rozdíly v kostce
Oba sledují Nasdaq 100 – liší se hlavně poplatkem a velikostí.
Poplatek (TER)
Nižší má 6AQQ
0,23 % vs 0,30 % ročně
Výnos 3 roky v Kč
Vyšší měl 6AQQ
+96,6 % vs +95,1 %
Velikost fondu
Větší je SXRV
26,4 mld. € vs 1,8 mld. €
Všechny parametry
Zelená = nižší poplatek, vyšší výnos nebo menší kolísání v řádku. Výnosy v měně zvolené u grafu.
| Parametr | 6AQQ | SXRV |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,23 % | 0,30 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 1,8 mld. € | 26,4 mld. € |
| Počet pozic ve fonduVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | — | 103 |
| Sledovaný index | Nasdaq 100 | Nasdaq 100 |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | +18,1 % | +17,7 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +96,6 % | +95,1 % |
| Výnos 5 let (Kč) | +86,9 % | +86,7 % |
| Dividendový výnosKolik fond za rok vyplatil na dividendách vůči své ceně. Akumulační fondy dividendy nevyplácejí – reinvestují je uvnitř fondu. | — (reinvestuje) | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 19,6 % | 19,5 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | −11,0 % | −11,3 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Reinvestuje |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 16 let | 16 let |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Swap | Fyzická |
| DomicilSídlo fondu. Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Lucembursko | Irsko |
| Měna fondu | EUR | USD |
| ISIN | LU1681038243 | IE00B53SZB19 |
| Parametr | 6AQQ | SXRV |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER) Vysvětlení | 0,23 % | 0,30 % |
| Velikost fondu Vysvětlení | 1,8 mld. € | 26,4 mld. € |
| Počet pozic ve fondu Vysvětlení | — | 103 |
| Sledovaný index | Nasdaq 100 | Nasdaq 100 |
| Výnos 1 rok (Kč) Vysvětlení | +18,1 % | +17,7 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +96,6 % | +95,1 % |
| Výnos 5 let (Kč) | +86,9 % | +86,7 % |
| Dividendový výnos Vysvětlení | — (reinvestuje) | — (reinvestuje) |
| Kolísavost 1 rok (v EUR) Vysvětlení | 19,6 % | 19,5 % |
| Max. pokles 1 rok (v EUR) Vysvětlení | −11,0 % | −11,3 % |
| Výplata dividend | Reinvestuje | Reinvestuje |
| Stáří fondu Vysvětlení | 16 let | 16 let |
| Způsob replikace Vysvětlení | Swap | Fyzická |
| Domicil Vysvětlení | Lucembursko | Irsko |
| Měna fondu | EUR | USD |
| ISIN | LU1681038243 | IE00B53SZB19 |
Daně: u obou fondů platí stejná česká pravidla (osvobození po 3 letech držení nebo do 100 000 Kč prodejů za rok). Výnosy v Kč už obsahují pohyb kurzu koruny.
Časté dotazy
Který má nižší poplatek, 6AQQ, nebo SXRV?
Nižší roční poplatek (TER) má 6AQQ – 0,23 %. Druhý fond má 0,30 %. U dlouhodobého držení se rozdíl v TER promítá do výnosu, ale bývá menší než rozdíl daný odlišnou skladbou fondů.
Sledují 6AQQ a SXRV stejný index?
Ano, oba sledují Nasdaq 100. Liší se pak poplatkem, velikostí fondu, typem výplaty (akumulační vs distribuční) a domicilem.
Který fond je větší?
Větší je SXRV se spravovaným majetkem 26,4 mld. € (druhý 1,8 mld. €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z 6AQQ nebo SXRV v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Další srovnání fondů
- VWCE vs CSPXCelý svět, nebo jen USA?
- VWCE vs IWDACelý svět, nebo jen vyspělé trhy?
- IWDA vs CSPXVyspělé trhy, nebo jen USA?
- SWRD vs IWDADva fondy na MSCI World – SPDR, nebo iShares?
- CSPX vs VUAADva S&P 500 fondy – iShares, nebo Vanguard?
- VUSA vs VUAAVanguard S&P 500 – vyplácí, nebo reinvestuje?
- CSPX vs SPY5S&P 500 – iShares, nebo SPDR (vyplácí)?
- VWCE vs VWRLCelý svět – reinvestuje, nebo vyplácí?
Data fondů: justETF · kurzy ČNB · data k 29. října 2026. Metodika
Obsah na této stránce má pouze vzdělávací a informativní charakter a nepředstavuje investiční doporučení ani nabídku k nákupu či prodeji cenných papírů. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů a hodnota investice může kolísat. Před investováním zvažte své cíle a rizikový profil, případně se poraďte s licencovaným poradcem.
