SXR8 vs VUAA: který ETF koupit?
Porovnání dvou fondů vedle sebe očima českého investora – poplatky, výnos přepočtený do korun, riziko a jasný verdikt.
ISIN SXR8: IE00B5BMR087 · ISIN VUAA: IE00BFMXXD54
S&P 500
SXR8
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
- Poplatek (TER)
- 0,07 %
- Velikost fondu
- 139,4 mld €
- Počet firem
- 503
S&P 500
VUAA
Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating
- Poplatek (TER)
- 0,07 %
- Velikost fondu
- 33,2 mld €
- Počet firem
- 503
Kdo vyhrává v čem
Z reálných dat obou fondů. „Lepší" závisí na tom, co hledáte.
Větší fond (likvidita)
SXR8
139,4 mld € spravovaného majetku
Vyšší výnos 3 roky (Kč)
SXR8
+68,1 % v korunách za 3 roky
Srovnání parametrů
Klíčové hodnoty vedle sebe. Zelené pole = výhodnější v daném řádku.
| Parametr | SXR8 | VUAA |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,07 % | 0,07 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 139,4 mld € | 33,2 mld € |
| Počet firem v indexuVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | 503 | 503 |
| Sledovaný index | S&P 500 | S&P 500 |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | +21,8 % | +21,6 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +68,1 % | +68,0 % |
| Výnos 5 let (Kč) | +80,3 % | +80,1 % |
| Dividendový výnosRoční dividenda vůči ceně (u akumulačních fondů se reinvestuje uvnitř) | — | — |
| Kolísavost (1 rok)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 12,2 % | 12,5 % |
| Max. pokles (1 rok)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | -7,5 % | -7,5 % |
| Výplata dividend | Akumulační | Akumulační |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 16 let na trhu | 7 let na trhu |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Fyzická | Fyzická |
| Domicil (sídlo fondu)Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Irsko | Irsko |
| Měna fondu | USD | USD |
| ISIN | IE00B5BMR087 | IE00BFMXXD54 |
Roční poplatek (TER)
Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku
SXR8
0,07 %
VUAA
0,07 %
Velikost fondu
Vyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení
SXR8
139,4 mld €
VUAA
33,2 mld €
Počet firem v indexu
Více firem = širší rozložení rizika (diverzifikace)
SXR8
503
VUAA
503
Sledovaný index
SXR8
S&P 500
VUAA
S&P 500
Výnos 1 rok (Kč)
Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor
SXR8
+21,8 %
VUAA
+21,6 %
Výnos 3 roky (Kč)
SXR8
+68,1 %
VUAA
+68,0 %
Výnos 5 let (Kč)
SXR8
+80,3 %
VUAA
+80,1 %
Dividendový výnos
Roční dividenda vůči ceně (u akumulačních fondů se reinvestuje uvnitř)
SXR8
—
VUAA
—
Kolísavost (1 rok)
Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh
SXR8
12,2 %
VUAA
12,5 %
Max. pokles (1 rok)
Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší
SXR8
-7,5 %
VUAA
-7,5 %
Výplata dividend
SXR8
Akumulační
VUAA
Akumulační
Stáří fondu
Delší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích
SXR8
16 let na trhu
VUAA
7 let na trhu
Způsob replikace
Fyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu
SXR8
Fyzická
VUAA
Fyzická
Domicil (sídlo fondu)
Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora
SXR8
Irsko
VUAA
Irsko
Měna fondu
SXR8
USD
VUAA
USD
ISIN
SXR8
IE00B5BMR087
VUAA
IE00BFMXXD54
Daně a měna pro českého investora
U obou fondů platí stejná česká pravidla: zisk z prodeje je osvobozen po 3 letech držení (časový test, od 2026 bez limitu) nebo když úhrn prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Oba fondy kotují v cizí měně, takže jako český investor nesete měnové riziko vůči koruně – proto výnosy uvádíme přepočtené do Kč.
Časté dotazy
Sledují SXR8 a VUAA stejný index?
Ano, oba sledují S&P 500. Rozhoduje pak spíš poplatek, velikost fondu, typ výplaty (akumulační vs distribuční) a domicil.
Který fond je větší a likvidnější?
Větší je SXR8 se spravovaným majetkem 139,4 mld € (druhý 33,2 mld €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z SXR8 nebo VUAA v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Minulé výnosy nezaručují budoucí vývoj. Datum aktualizace: 17. října 2026. „Vítěz" řádku je orientační, ne investiční doporučení.