CSPX vs VWRA: který ETF koupit?
Porovnání dvou fondů vedle sebe očima českého investora – poplatky, výnos přepočtený do korun, riziko a jasný verdikt.
ISIN CSPX: IE00B5BMR087 · ISIN VWRA: IE00BK5BQT80
S&P 500
SXR8
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
- Poplatek (TER)
- 0,07 %
- Velikost fondu
- 139,4 mld €
- Počet firem
- 503
FTSE All-World
VWCE
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating
- Poplatek (TER)
- 0,14 %
- Velikost fondu
- 55,0 mld €
- Počet firem
- 3 759
Kdo vyhrává v čem
Z reálných dat obou fondů. „Lepší" závisí na tom, co hledáte.
Nižší poplatek (TER)
SXR8
0,07 % vs 0,14 %
Větší fond (likvidita)
SXR8
139,4 mld € spravovaného majetku
Vyšší výnos 3 roky (Kč)
SXR8
+68,1 % v korunách za 3 roky
Širší diverzifikace
VWCE
drží 3 759 firem
Srovnání parametrů
Klíčové hodnoty vedle sebe. Zelené pole = výhodnější v daném řádku.
| Parametr | CSPX | VWRA |
|---|---|---|
| Roční poplatek (TER)Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku | 0,07 % | 0,14 % |
| Velikost fonduVyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení | 139,4 mld € | 55,0 mld € |
| Počet firem v indexuVíce firem = širší rozložení rizika (diverzifikace) | 503 | 3 759 |
| Sledovaný index | S&P 500 | FTSE All-World |
| Výnos 1 rok (Kč)Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor | +21,8 % | +20,8 % |
| Výnos 3 roky (Kč) | +68,1 % | +64,7 % |
| Výnos 5 let (Kč) | +80,3 % | +64,9 % |
| Dividendový výnosRoční dividenda vůči ceně (u akumulačních fondů se reinvestuje uvnitř) | — | — |
| Kolísavost (1 rok)Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh | 12,2 % | 10,2 % |
| Max. pokles (1 rok)Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší | -7,5 % | -6,9 % |
| Výplata dividend | Akumulační | Akumulační |
| Stáří fonduDelší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích | 16 let na trhu | 7 let na trhu |
| Způsob replikaceFyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu | Fyzická | Fyzická |
| Domicil (sídlo fondu)Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora | Irsko | Irsko |
| Měna fondu | USD | USD |
| ISIN | IE00B5BMR087 | IE00BK5BQT80 |
Roční poplatek (TER)
Kolik si fond ročně strhne ze spravovaného majetku
CSPX
0,07 %
VWRA
0,14 %
Velikost fondu
Vyšší majetek = lepší likvidita a nižší riziko zrušení
CSPX
139,4 mld €
VWRA
55,0 mld €
Počet firem v indexu
Více firem = širší rozložení rizika (diverzifikace)
CSPX
503
VWRA
3 759
Sledovaný index
CSPX
S&P 500
VWRA
FTSE All-World
Výnos 1 rok (Kč)
Přepočteno do korun kurzem ČNB – tak, jak výnos reálně pocítí český investor
CSPX
+21,8 %
VWRA
+20,8 %
Výnos 3 roky (Kč)
CSPX
+68,1 %
VWRA
+64,7 %
Výnos 5 let (Kč)
CSPX
+80,3 %
VWRA
+64,9 %
Dividendový výnos
Roční dividenda vůči ceně (u akumulačních fondů se reinvestuje uvnitř)
CSPX
—
VWRA
—
Kolísavost (1 rok)
Roční volatilita ceny – nižší číslo znamená klidnější průběh
CSPX
12,2 %
VWRA
10,2 %
Max. pokles (1 rok)
Největší dočasný propad z vrcholu na dno – blíž k nule je lepší
CSPX
-7,5 %
VWRA
-6,9 %
Výplata dividend
CSPX
Akumulační
VWRA
Akumulační
Stáří fondu
Delší historie = víc dat o chování fondu v různých obdobích
CSPX
16 let na trhu
VWRA
7 let na trhu
Způsob replikace
Fyzická = drží reálné akcie; swap = syntetická přes protistranu
CSPX
Fyzická
VWRA
Fyzická
Domicil (sídlo fondu)
Irský domicil = bez formuláře W-8BEN pro českého investora
CSPX
Irsko
VWRA
Irsko
Měna fondu
CSPX
USD
VWRA
USD
ISIN
CSPX
IE00B5BMR087
VWRA
IE00BK5BQT80
Daně a měna pro českého investora
U obou fondů platí stejná česká pravidla: zisk z prodeje je osvobozen po 3 letech držení (časový test, od 2026 bez limitu) nebo když úhrn prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Oba fondy kotují v cizí měně, takže jako český investor nesete měnové riziko vůči koruně – proto výnosy uvádíme přepočtené do Kč.
Časté dotazy
Který má nižší poplatek, CSPX, nebo VWRA?
Nižší roční poplatek (TER) má SXR8 se sazbou 0,07 %. Druhý fond má 0,14 %. U dlouhodobého držení se rozdíl v TER promítá do výnosu, ale bývá menší než rozdíl daný odlišnou skladbou fondů.
Jaký je hlavní rozdíl mezi CSPX a VWRA?
CSPX sleduje index S&P 500, zatímco VWRA sleduje FTSE All-World. To je hlavní zdroj rozdílu ve výnosu i riziku – jiná expozice na regiony a firmy.
Který fond je větší a likvidnější?
Větší je SXR8 se spravovaným majetkem 139,4 mld € (druhý 55,0 mld €). Větší fond obvykle znamená lepší likviditu a nižší riziko zrušení.
Jak se zdaní zisk z CSPX nebo VWRA v Česku?
Pro oba platí stejná pravidla: zisk z prodeje je osvobozen, pokud fond držíte déle než 3 roky (časový test, od roku 2026 bez horního limitu), nebo když úhrn vašich prodejů za rok nepřekročí 100 000 Kč. Jinak se zisk daní 15 % (u vysokých příjmů 23 %).
Minulé výnosy nezaručují budoucí vývoj. Datum aktualizace: 17. října 2026. „Vítěz" řádku je orientační, ne investiční doporučení.